Francuski nie jest trudny

Nasza polska wiara w przesądy mogłaby góry przenosić! Jednym z nich jest uprzedzenie wobec języka francuskiego jako rzekomo trudnego. Oto artykuł na ten temat, który Was przekona, że tak nie jest:

https://www.translatorium.net/jezykomania/ogolna/77-mitologia-jezyka-francuskiego

Podsumowując: fonetyka francuska dla nas, Polaków, jest łatwiejsza od fonetyki angielskiej; dużo łatwiej jest nam się nauczyć dobrze wymawiać dźwięki francuskie niż angielskie.

Francuska gramatyka, choć nieco wymagająca, jest dla nas, Słowian, logiczniejsza do nauczenia się jej niż gramatyka angielska. 

Dawno, dawno temu zapożyczyliśmy mnóstwo słów z języka francuskiego (hej, hej, pamiętacie, że historycznie przez długi czas francuski kiedyś był hegemonem, międzynarodowym językiem, którym porozumiewali się wykształceni ludzie pochodzący z różnych krajów?), więc intuicyjnie wiele słów będzie nam łatwo "wskakiwało" w szufladki słownictwa.

Copyright © by Nika Fronc-Iniewicz, lipiec, 2022. All rights reserved.

Minusem jest, że obecnie nie jesteśmy nim aż tak otoczeni jak angielskim, chociaż... francuski jest czwartym (sic!) w kolejności najczęściej używanym językiem w internecie, więc to wcale nie tak mało!

Lato, lato... w cieniu, czyli internet na usługach nauki języka

Enfin c'est l'été! Dla wielu z Was wymarzony czas odpoczynku, podróży, lenistwa lub przygód. Urlop nie trwa jednak przez całe lato, więc jeśli akurat nie wyjeżdżacie, a macie teraz trochę mniej obowiązków niż w ciągu roku szkolnego (np. wysłaliście dzieci na kolonie albo w Waszej korpo chwilowo nie dzieje się dużo), jeśli już naopalaliście się, napływali, poleniuchowali, naspacerowali, nazwiedzali i chętnie zrobilibyście coś... to mam propozycję: może pouczycie się troszkę francuskiego? Potraktujcie to jako trening mózgu dla podtrzymania formy językowej albo jako ćwiczenie przed wyjazdem na urlop do któregoś z krajów francuskojęzycznych.

Jak mówi jedno z przysłów francuskich, któremu jestem wierna: En été à l'ombre et en hiver au soleil. Jeśli pomysł intensywnego samodzielnego kursu francuskiego Wam się podoba, to zróbmy to stylowo: w cieniu lub przy uruchomionym wentylatorze albo klimie, na leżaku lub szezlongu, z chłodnym piciem lub lodami w jednym ręku, a laptopem, notatkami lub książką w drugim. Akcja!

Fiszki przymiotników: charakter i wygląd ludzi – część III

 

Oto trzecia już część fiszek z przymiotnikami przydatnymi do opisywania osób (podaję przymiotniki tylko w liczbie pojedynczej). Miłej zabawy podczas nauki.

Lista przymiotników: charakter i wygląd ludzi – część III

Oto trzecia część przymiotników opisujących wygląd i charakter ludzi. Możesz samodzielnie nauczyć się tych 20 par często używanych przymiotników. Mój wybór słów był jak zwykle całkowicie subiektywny.