Nauka języków

Nauka języków

Uczę języka polskiego obcokrajowców, a francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego i angielskiego moich rodaków; indywidualnie lub w małych grupkach. Dzięki temu dostosowuję metodę uczenia do potrzeb i możliwości uczniów. Dla firm, korporacji - podpisuję umowy-zlecenia na uczenie pracowników

Moją specjalnością jest nauczanie osób dorosłych, ponieważ uważam, że mają one bardzo mocną motywację do nauki – od razu praktycznie stosują wiedzę językową, którą nabywają, i nieustannie mają w świadomości cel, w jakim podjęli się nauki języka. Dzięki temu mogą nauczyć się języka obcego pomimo licznych obowiązków rodzinnych i służbowych. Potwierdzenie moich obserwacji z wielu lat nauczania starszej młodzieży, dorosłych i osób starszych znalazłam we wnioskach andragogiki (nauki badającej, jak uczą się ludzie dorośli), która teraz przeżywa swój rozkwit. W metodach, które wybieram do nauczania języka dorosłych, wykorzystuję zdobycze tej nauki oraz obserwuję, jak ja sama uczę się nowych rzeczy i nabywam nowe umiejętności.

 

Od lat gromadzę doświadczenie i wytrwale poszukuję skutecznych metod nauczania języków obcych, korzystając ze zdobyczy psycholingwistyki, metodyki nauczania języków obcych, psychologii behawioralnej i innych dziedzin użytecznych w mojej pracy. Mam doświadczenie w nauczaniu, ponieważ lubię to i robię od wielu lat, a przede wszystkim - ponieważ nauczyłam się kilku języków obcych i wiem, przez co musi przejść każda_y ucząca_y się. Staram się ten proces ułatwić i uprzyjemnić. Nauka języków może być przyjemna – jest przyjemna, jeśli odpowiednio się do niej podejdzie.

 

Nauczam języków tak, jak sama lubię się uczyć: z humorem, skutecznie, ciekawie, przyjemnie, bazując na motywacji, dostosowując naukę do rodzaju pamięci dominującej u danej osoby, wybierając metody angażujące obie półkule mózgowe.

Na lekcje, korepetycje czy konwersacje zapraszam do mnie (na północ od Krakowa) lub przez internet (różne programy audio-wideo); ponieważ uczenie się online to wyższa szkoła jazdy ze względu na brak bezpośredniego kontaktu, najlepiej na ten styl uczenia decydować się przynajmniej po kilkunastu bezpośrednich spotkaniach lekcyjnych, chyba że ktoś ma już spore doświadczenie w takiej nauce w innych przedmiotach.

Chociaż moimi bieżącymi celami są języki niemiecki, ukraiński, portugalski i rosyjski, które opanowałam już w stopniu podstawowym, to jeszcze nie uczę ich ani nie tłumaczę z nich na polski. Ale w przyszłości... kto wie! 

=================================================================================

Osoby uczące się jakiegoś języka obcego na moich lekcjach, na innych kursach lub samodzielnie zapraszam do bezpłatnego korzystania z materiałów do nauki języków, które przygotowuję i publikuję w dziale "Językomania"W podmenu "Językomanii" macie: "Językomanię ogólną",

 

"Językomanię hiszpańską",


"Językomanię francuską",


"Językomanię włoską",

 

"Językomanię angielską",

"Językomanię polską" oraz

 

najnowszą, eksperymentalną – "Językomanię niemiecką".

 ===========================

Oprócz nauczania prowadzę szkolenie (po polsku) dla mniej więcej 12-osobowych grup nt. skutecznej nauki języków obcych, zatytułowane: „Iloma językami chcę mówić? czyli jak lepiej przyswajać języki obce”.

     Wymogi techniczne szkolenia:

* najchętniej w wersji 3-godzinnej (w tym co najmniej 2 krótkie przerwy dla pobudzenia koncentracji);

* w sali wyposażonej w możliwość mocowania kartonowych arkuszy na ścianach;

* dobrze, by uczestnicy warsztatów mieli swobodę widzenia napisów na wiszących kartonach, ewentualnie sporządzania własnych notatek oraz by mogli zmieniać miejsce siedzenia, np. podczas ćwiczeń w 3-, 4-osobowych grupkach.

 

Prowadziłam te warsztaty w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay w Krakowie, podczas 22. Festiwalu PROGRESSteron, wiosną 2011 r.  http://dojrzewalnia.pl/oferta/progressteron-22/krakow/z7079.html

===========================

 

Pisuję także artykuły na temat nauczania języków obcych; np. "Wykorzystanie środków ekspresji w nauczaniu języka obcego",

opublikowany w numerze 2020/2 czasopisma branżowego "Języki Obce w Szkole".

https://jows.pl/artykuly/wykorzystanie-srodkow-ekspresji-w-nauczaniu-jezyka-obcego